You are currently viewing Dlaczego warto mieć pompę ciepła i fotowoltaikę w domu

Dlaczego warto mieć pompę ciepła i fotowoltaikę w domu

Dlaczego warto mieć pompę ciepła i fotowoltaikę w domu?

Połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii – pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych w jedną instalację, to rozwiązanie opłacalne ekonomicznie i ekologicznie. Współpraca nowoczesnych systemów daje bowiem możliwość całkowitej samowystarczalności energetycznej i zapewnia pełną niezależność od podwyżek cen wszystkich paliw.

Dlaczego inwestując w fotowoltaikę warto zainwestować też w pompę ciepła?

Coraz więcej osób stojących przed wyzwaniem jakim jest budowa domu, zastanawia się nad inwestycją w dwa rozwiązania – pompę ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną. Powodem tego jest wysokie, w porównaniu z kotłami paliwowymi, zużycie energii przez pompy ciepła. Dlatego też opłacalne jest uzupełnienie systemu o popularną fotowoltaikę. Choć pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, to ważna ich część w postaci sprężarki do prawidłowego działania wymaga około 25% energii elektrycznej. Sposobem na jej niemal bezkosztowe pozyskiwanie jest instalacja PV. Za sprawą paneli fotowoltaicznych, montowanych w odpowiednich miejscach na dachach, ścianach lub specjalnych wysięgnikach, pozyskuje ona energię. Tym sposobem powstaje rozwiązanie hybrydowe, zapewniające nie tylko darmową energię, ale i możliwość wykorzystania wyprodukowanych zasobów do zasilania posiadanej przez nas pompy ciepła.

Jak umiejętnie połączyć działanie pompy ciepła z fotowoltaiką?

Odpowiedź na powyższe pytanie tylko z pozoru wydaje się skomplikowana. Tymczasem wystarczy jedynie zmaksymalizować zalety, jakie niesie wykorzystanie fotowoltaiki. W praktyce oznacza to, że zastosowanie systemów PV do zasilania pompy ciepła odbywa się poprzez odzyskanie nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej, którą „oddajemy” do sieci państwowej. Energia ta może być spożytkowana szczególnie w okresie zimowym, gdzie wzrasta zapotrzebowanie na ogrzewanie. Za sprawą obowiązujących przepisów, posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą oddawać nadwyżkę produkowanego w cieplejszych porach roku prądu do sieci, a następnie odbierać 80% tej wartości za darmo, w ramach net-meteringu. A zatem, energia elektryczna wyprodukowana z nadwyżką latem, może z powrotem trafić do jej właściciela i użytkownika, który jest w stanie wykorzystać ją do zasilania swojej pompy ciepła. Zgromadzone nadwyżki mogą być zużyte w przeciągu 365 dni, co zapewnia swobodne gospodarowanie energię przez cały rok.

Czy panele fotowoltaiczne są w stanie zapewnić sprawną pracę pompy ciepła?

W sprzyjających warunkach pompa ciepła jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza domu lub wody użytkowej. Niestety, pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego, za jaki należy zapłacić. By tego uniknąć, możemy zainwestować w zestaw fotowoltaiczny, który wytworzy dla nas darmowy prąd, jaki wykorzystamy do zasilania pompy ciepła. Jak widać, połączenie pompy ciepła z instalacją PV wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Za sprawą darmowej energii możemy posiadać dwa wydajne i niezawodne urządzenia, z pomocą których pokryjemy zapotrzebowanie na ciepło, a przy okazji obniżymy rachunki za prąd. Sumując koszty projekty oraz montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej do kilkudziesięciu tysięcy złotych w okresie do 30 lat.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – jakie daje korzyści?

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną umożliwia zwiększenie stopnia wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Pozwala to uniknąć strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci, co przekłada się na jeszcze większą opłacalność całej inwestycji. To jednak nie wszystko, bo duet obu urządzeń niesie szereg korzyści, nie tylko dla naszego portfela. Przede wszystkim poprawia komfort życia mieszkańców, przyczynia się do wzrostu wartości inwestycyjnej domu oraz redukuje koszty inwestycyjne dotyczące komina, kotłowni i magazynu opału. Co nie bez znaczenia, produkcja energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Inwestując w rozwiązania przyjazne środowisku, walczymy więc ze smogiem i globalnym ociepleniem klimatu.

Darmowa energia i sprawny system grzewczy od SmartEkoDom

W SmartEkoDom zapewniamy fachowe doradztwo w doborze urządzeń, takich jak pompy ciepła Samsung i Panasonic oraz zestawy fotowoltaiczne, profesjonalny projekt instalacji, jak również jej sprawny montaż i serwis. Przy realizacji każdego projektu kierujemy się indywidualnymi potrzebami inwestora, co pozwana nam na optymalne dopasowanie ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań do danego budynku.

Dodaj komentarz