Inteligentny dom

Pełna integracja instalacji technicznych domu

Inteligentny Dom – Nexo

Inteligentny dom to system zbudowany z myślą o budownictwie jednorodzinnym, zawierający podsystem alarmowy oraz podsystem automatyki, umożliwiający pełną integrację instalacji technicznych domu – m.in. oświetlenia, ogrzewania, automatyki bram, rolet, zraszaczy oraz wideo domofonu i systemu kamer IP i CCTV. Instalacja sterując urządzeniami może wpływać na zużycie energii produkowanej również w instalacji fotowoltaicznej. Sterowanie urządzeniami ma wpływ na poprawę zużycia energii na potrzeby własne. Energia ta w całości stanowi oszczędności w wysokości ceny za 1kWh jaką musieli byśmy zapłacić operatorowi za energię i jej dostawę. Energia elektryczna, która jest oddawana do sieci i w niej magazynowana może być odebrana z zastosowaniem tzw. opustu. Dla instalacji o mocy do 10 kWp opust wynosi 0,8 co oznacza że za każdą 1 kWh operator odda nam 0,8 kWh. W przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kWp opust wynosi 0,7. Inteligentne sterowanie urządzeniami  gospodarstwa domowego polega na uruchomianiu urządzeń energochłonnych w czasie gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje największą ilość energii.

Sprawdź – Katalog Nexo 2015

Inteligentny dom w dobrej cenie

Więcej informacji o systemach Nexo

Nowoczesne rozwiązania techniczne są skutecznym narzędziem do podnoszenia komfortu codziennego życia. Jednym z nich jest system inteligentnego domu, który zdobywa coraz większą popularność. Smart home pozwala on nie tylko wygodnie sterować różnymi systemami i urządzeniami. Sprawia też, że można włączyć ogrzewanie czy zasłaniać żaluzje z odległości wielu kilometrów.

Co to jest inteligentny dom?

 

Chociaż inteligentny dom jest uznawany za nowoczesne rozwiązanie, pomysł pojawił się wiele lat temu. Wprawdzie rozbudowane systemy są dostępne od niedawna, jednak możliwość zdalnego przesuwania zasłon czy otwierania bramy są stosowane od lat. Dzięki rozwojowi technologii pojawiły się jednak nowe możliwości. Pozwalają one na automatyczne sterowanie wieloma systemami za pomocą jednego pilota czy panelu. Dlatego dziś przez inteligentny dom rozumie się budynek wyposażony w nowoczesne systemy, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie komfortu życia. W bardziej profesjonalnym ujęciu inteligentny dom jest budynkiem wyposażonym w zintegrowane instalacje, które sterują domowymi urządzeniami za pomocą jednego z trzech systemów:

  • BMS (Building Management System),
  • IBMS (Integrated Building Management System),
  • IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System)

Każdy z nich stanowi formę centralnego zarządzania i sterowania domowymi instalacjami w sposób automatyczny, bez potrzeby każdorazowej ingerencji domowników. Celem smart home jest nie tylko podniesienie komfortu i bezpieczeństwa. Jednym z atutów takiego rozwiązania jest też optymalizacja zużycia energii elektrycznej.

Jakie możliwości oferuje system do inteligentnego domu? 

 

Zadaniem automatyki budynkowej, jak często nazywa się system smart home, jest podniesienie komfortu i bezpieczeństwa przez zastąpienie tradycyjnych metod uruchamiania czy sterowania systemem automatycznym lub częściowo automatycznym. W pierwszym przypadku są to urządzenia, których ustawianie warunkują czynniki środowiskowe. Do takich zalicza się np. pora dnia (regulacja temperatury, natężenia światła czy zasłanianie rolet i zasłon). Systemy półautomatyczne sprawdzają się w sytuacji, gdy reakcja jest wymagana w konkretnej sytuacji. Do takich zalicza się np. otwieranie bramy wjazdowej czy drzwi do garażu lub oświetlenie podjazdu. Możliwości, jakie stwarza dom inteligentny, są bardzo szerokie. Dlatego też systemy sterowania takim domem są mniej lub bardziej złożone. Do najprostszych zaliczają się sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem poprzez wybór pożądanych parametrów. W złożonych systemach sterowanie odbywa się poprzez obserwację zmian w środowisku i wyzwalanie odpowiedniej reakcji.

Sterowanie roletami

Sterowanie roletami, żaluzjami czy zasłonami to jeden z podstawowych elementów, jaki może oferować inteligentny dom.  Systemy sterowania odsłaniają i zasłaniają rolety o określonej godzinie lub w zależności od poziomu natężenia światła. Jednym z atutów jest możliwość sterowania roletami za pomocą aplikacji w telefonie lub laptopie. Pozwala to na zasłanianie okien wieczorem podczas wyjazdu, które stwarza wrażenie obecności domowników i zabezpiecza dom przed włamaniem. Automatyczne sterowanie roletami ma również wpływ na koszty ogrzewania domu. Pozwala efektywniej wykorzystać naturalną energię słoneczną.

Sterowanie oświetleniem

Dom inteligentny to również sterowanie oświetleniem. Jest to jedna z podstawowych funkcji, która występuje w niemal każdej instalacji tego typu. Dostępne są opcje:

  • włączania i wyłączania oświetlenia, gdy domownik wchodzi do pomieszczenia, 
  • zmieniania natężenia światła np. w odniesieniu do poziomu natężenia światła dziennego.

Sterowanie oświetleniem zazwyczaj współpracuje z czujnikami ruchu, czujnikami natężenia światła, a na zewnątrz budynku – z czujnikami zmierzchowymi. W zaawansowanych systemach można również programować sceny lub trasy świetlne. Ich działanie sprowadza się do systematycznego zapalania się i gaszenia lamp np. podczas przejazdu samochodu.

Sterowanie bramą

Producenci bram wjazdowych i garażowych oferują zaawansowaną technicznie automatykę, dzięki której otwieranie i zamykanie wjazdu może być skorelowane z oświetleniem. Projektując inteligentny dom, systemy wewnętrzne można połączyć z automatycznym sterowaniem bramą. Dzięki temu wpuszczanie gości na teren posesji odbywa się bez potrzeby wychodzenia z domu. Możliwości, jakie oferuje dom inteligentny, jest znacznie więcej. Zaawansowane systemy sterują ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, alarmem i monitoringiem, systemem podlewania trawnika, urządzeniami multimedialnymi oraz wieloma innymi urządzeniami.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Inteligentny dom powoli traci status luksusu i kosztownej ekstrawagancji. Systemy stają się nie tylko coraz powszechniejsze, ale też zyskują charakter inwestycji niezbędnych, bez których trudno sobie wyobrazić bezpieczeństwo i komfort życia. Za wyborem takiego rozwiązania przemawiają:

  • ekonomiczne gospodarowanie energią (obniżenie kosztów oświetlenia, ogrzewania i zasilania domowych systemów),
  • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa (kontrola dostępu osób postronnych, sterowanie roletami i żaluzjami pod nieobecność domowników, sterowanie monitoringiem i alarmem, oświetlenie przed domem),
  • zwiększenie komfortu domowników (ograniczenie do minimum czynności związanych z obsługą sprzętu, dostosowanie parametrów budynku – temperatury, oświetlenia – do preferencji),
  • prosta obsługa,
  • możliwość dostosowania architektury do konkretnych potrzeb właściciela oraz dalszej rozbudowy o nowe opcje.

Jeśli decydujesz się na inteligentny dom, cena takiego systemu z pewnością ma dla Ciebie znaczenie. To kolejny atut tego rozwiązania. Dzięki przemyślanemu doborowi funkcji, dostosujesz koszt wykonania do możliwości swojego portfela. Im bardziej zaawansowana architektura, tym wyższa cena produktu.  Wybierając opcje, na których Ci najbardziej zależy, zapłacisz tyle, ile zaplanujesz.

Translate »