You are currently viewing Odnawialne źródła energii i wymiana urządzeń grzewczych. Uzyskaj wysoką dotację!

Odnawialne źródła energii i wymiana urządzeń grzewczych. Uzyskaj wysoką dotację!

Odnawialne źródła energii i wymiana urządzeń grzewczych. Uzyskaj wysoką dotację!

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego organizuje nabór wniosków do dwóch projektów, w których będzie można uzyskać dofinansowanie do montażu instalacji OZE oraz wymiany urządzeń grzewczych. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą uczestniczyć w obu projektach.

W skład Subregionu Zachodniego wchodzą następujące jednostki administracyjne:

• miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Żory,
• powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski,
• gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Gorzyce, Godów, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lubomia, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pszów, Racibórz, Radlin, Rudnik, Rydułtowy, Świerklany, Wodzisław Śląski.

Dwa projekty subregionalne – realna walka ze smogiem

Walka ze smogiem i niską emisją wymaga czasu, determinacji, ale przede wszystkim wymaga również niemałych nakładów finansowych. Dotacje do wymiany urządzeń grzewczych czy dofinansowanie do coraz popularniejszych odnawialnych źródeł energii mogą przyspieszyć moment, kiedy nie będziemy musieli przejmować się niską jakością powietrza za oknem.

Gminy i Powiaty Subregionu Zachodniego

Oba projekty będą realizowane w tzw. „formule grantowej”, gdzie przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej będzie po stronie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, zaś rekrutacja mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w projekcie będzie prowadzona w poszczególnych urzędach gmin biorących udział w projekcie. Po uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, sam wybór wykonawcy, nadzór nad realizacją inwestycji zgodnie z przygotowanymi wytycznymi będą należały już do mieszkańca. Grant w ustalonej wysokości (zgodnie z podpisaną umową) będzie przekazywany po realizacji, odebraniu i rozliczeniu inwestycji.   

Na co finansowanie i jakie korzyści?

Dotację, w zależności od projektu, będzie można uzyskać do następujących technologii:

– instalacje fotowoltaiczne
– pompy ciepła do c.w.u.
– kotły na pelet z biomasy,
– kotły gazowe,
– podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Możliwości instalacyjne będą weryfikowane podczas wizji lokalnych, gdyż wymaganymi załącznikami będą – w zależności od projektu – weryfikacje techniczne lub audyty. Szczegóły dotyczące poszczególnych projektów zostaną określone w regulaminach, które będą opublikowane na stronach Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego oraz gmin biorących udział w projekcie.

Informacje w sprawie naboru  można uzyskać osobiście w urzędach gmin biorących udział w projekcie.  W każdej z gmin biorących udział w projekcie odbędą się również spotkania informacyjne dla mieszkańców.

Regulamin naboru

Zał.1 Wzór wniosku o przyznanie grantu_2.1
Zał.2 Zakres przedsięwzięcia polegającego na montażu instalacji OZE w ramach projektu grantowego oraz minimalne wymagania dla urządzeń_2.1
Zał.3 Minimalny zakres testów i pomiarów, jakie musi wykonać firma wykonująca po montażu instalacji OZE
Zał.4 Protokół_odbioru Zał.5 Karta weryfikacji technicznej_2.1
Zał.6 Katalog kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych_2.1
Zał.7 Formularz zapytania ofertowego_2.1
Zał.8 Wzór_wniosku_o_wypłatę_grantu_2.1
Zał.9 Wymagania dla firmy – wykonawców instalacji OZE w ramach projektu_2.1
Zał.10 Wzór_karty_informacji_o_ilości_wyprodukowanej_energii
Zał.11 Wzór_umowy_powierzenia_grantu

Dodaj komentarz