Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

blog fotowoltaika

 

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Lokalizacja: Żory ul. Wojska Polskiego
Rodzaj instalacji: On-gridowa
Moc instalacji: 3,71kW
Zainstalowany sprzęt: Panele: Boviet, Falownik Fronius
Rodzaj dachu: Płaski
Rodzaj pokrycia: Papa
Konstrukcja: Trójkąty aluminiowe (poziomo)

Instalacja Fotowoltaiczna Żory to nasza kolejna inwestycja. Montaż instalacji rozpoczynamy od ponownego wykonania pomiarów dachu. Dodatkowo mierzymy rozstaw elementów nośnych. W tym przypadku są to krokwie w rozstawie ok 85cm. Nie zawsze jest  to proste. Przeważnie trzeba się przeciskać przez ciasny strych pełny wełny mineralnej. Takie pomiary są niezbędne unikają wiercenia na „oko”, zapobiegając klejeniu poszycia. Wytyczanie opieramy o projekt wstępny, z którego odczytujemy ile paneli znajduje się w danym rzędzie oraz odległość między rzędami. Posiadamy przyrząd ultradźwiękowy do pomiaru grubości drewna, który lokalizuje nam rozstaw krokwi.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Instalacja Fotowoltaiczna Żory wykonana została z zastosowaniem systemu montażowego z  podpór aluminiowych kotwionych do dachu. W tym miejscu często pada bardzo dobre pytanie: czy dach nie będzie przeciekać? Stosowany system kotwienia w 100% uszczelnia pokrycie dachowe, zastosowane są śruby dwu gwintowe wyposażone w specjalne uszczelki.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Po wytyczeniu, wywierceniu oraz przykręceniu śrub pora na konstrukcję montażową. Profili aluminiowych nie przykręcamy bezpośrednio na pokryciu lecz co najmniej 5 cm ponad nim. Panel jest zatem na wysokości 15cm. Zapobiegnie to gromadzeniu się pod panelem śniegu,  zmniejszając jego ewentualne zacienienie.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Teraz pora na panele fotowoltaiczne. Przy tej inwestycji wykorzystujemy Boviet 265W Polikrystaliczne. Ustawiając rząd paneli ustawiamy je tak by stanowiły jedną płaszczyznę. Dzięki temu uzyskujemy bardzo fajny efekt wizualny.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Następną czynnością było połączenie paneli kablami w stringi, zgodnie z projektem (schematy elektryczne). W pierwszej instalacji kable umieściliśmy w wolnym przewodzie kominowym, przy drugiej inwestycji kable umieściliśmy w korytku na elewacji budynku. W tym momencie należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może dojść do porażenia prądem. Tych czynności nie może wykonywać osoba bez kwalifikacji oraz doświadczenia.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

Jeżeli napięcia się zgadzają oraz reszta parametrów jest w normie, pozostaje pierwsze uruchomienie falownika. Zaczynamy od  wpisania daty i godziny oraz wprowadzenie odpowiedniej konfiguracji. Po chwili oczekiwania można cieszyć się pracującą instalacją. Instalacja Fotowoltaiczna Żory musi jeszcze zostać formalnie podłączona do sieci Tauron. Operator bez dodatkowych kosztów wymienia licznik na dwu kierunkowy. Te zadanie wykona elektryk przysłany przez dostawcę energii w terminie do 30dni, po złożeniu wniosku do operatora. Inwestor nie musi martwić się o formalności my zajmiemy się wszystkim.

Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3 Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3 Instalacja Fotowoltaiczna Żory x3

 

Kontakt SmartEkoDom:

 

IT InterTech
Wodzisławska 146
Mszana
GPS: 49.979172, 18.518637

Tel: (+48) 887-947-440

REGON: 243215123
NIP: 6331612160

e-mail: biuro@smartekodom.pl

kodqr

Translate »