You are currently viewing Zalety posiadania zestawu fotowoltaicznego

Zalety posiadania zestawu fotowoltaicznego

Zalety posiadania zestawu fotowoltaicznego

Fotowoltaika stale zyskuje na popularności. Na instalację paneli fotowoltaicznych decydują się osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest nie tylko ekologiczne, ale też bardzo opłacalne. Inwestycja w panele fotowoltaiczne, dzięki wielu dofinansowaniom, zwraca się obecnie jeszcze szybciej. Bardzo ważny jest jednak dobór instalacji fotowoltaicznej o określonej mocy, co wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia potrzeb danego odbiorcy. Do budowy instalacji wykorzystywane są zestawy fotowoltaiczne zawierające kilka urządzeń oraz elementów konstrukcyjnych. Co wchodzi w skład takich zestawów oraz z czego wynika ich cena?

Może Cię zainteresować: Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Zestawy fotowoltaiczne – co zawierają?

W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzą zarówno fizyczne elementy systemu do produkcji energii, jak również usługi związane z montażem oraz projekt instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na zakup zestawu paneli fotowoltaicznych zyskuje się pewność otrzymania wszystkich niezbędnych komponentów dostosowanych do parametrów danego budynku.

Panele fotowoltaiczne nazywane są inaczej modułami PV lub bateriami słonecznymi. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych i odpowiadają za zamianę energii słonecznej w elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z materiału półprzewodnikowego, którym najczęściej jest krzem. Same ogniwa są bardzo małe, ale dzięki połączeniu ich w panele mogą być bardzo wydajne.

Panele wykorzystują promienie słoneczne padające na ogniwa. Podczas przechwytywania fotonów (najmniejszych jednostek światła) wprawiane są w ruch elektrony, dzięki czemu produkowana jest energia elektryczna w postaci prądu stałego. Musi on zostać zamieniony na prąd zmienny, aby mógł być wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych. Zamiana odbywa się dzięki inwerterowi solarnemu.

Inwerter, czyli falownik, jest urządzeniem odpowiadającym za przekształcanie prądu zmiennego produkowanego przez ogniwa, w prąd zmienny posiadający parametry identyczne jak prąd dostępny w sieci energetycznej. Inwerter posiada również dodatkowe funkcje. Może synchronizować instalację fotowoltaiczną z siecią elektroenergetyczną, monitorować i zarządzać całym systemem fotowoltaicznym, a także rejestrować dane eksploatacyjne. Odpowiednio dobrany inwerter gwarantuje długą i niezawodną pracę całego systemu fotowoltaicznego.

Okablowanie jest niezbędne do połączenia elementów instalacji fotowoltaicznej w całość oraz przesyłu wyprodukowanej energii.

Zabezpieczenia naprądowe są specjalne urządzenia służące do ochrony sieci energetycznej przed skutkami zwarć i przeciążeń elektrycznych.

Konstrukcja montażowaJest nią zespół elementów pozwalających na stałe umocowanie paneli na dachu budynku bądź w innym wybranym miejscu. Panele montuje się zwykle na dachach w taki sposób, by skierowane były na południe lub zachód, co umożliwia przechwycenie dużej dawki promieni słonecznych.

Warto przeczytać: Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika cena zestawu – od czego zależy?

Cena zestawu fotowoltaicznego uzależniona jest przede wszystkim od liczby paneli, a więc od mocy oraz możliwości produkcyjnych całej instalacji. Cena odzwierciedla ilość energii, jaką jest w stanie wyprodukować dana instalacja. Najtańsze zestawy fotowoltaiczne wykorzystywane są do ogrzewania wody w małych gospodarstwach, największe są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw o sporych rozmiarach. Cena zestawu fotowoltaicznego wynika również z parametrów elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń wchodzących w ich skład.

Decydując się na zakup zestawu paneli fotowoltaicznych w SmartEkoDom otrzymujesz projekt instalacji, a także jej montaż oraz podłączenie do sieci. Możesz ponadto liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru optymalnej wielkości instalacji oraz pomoc w zdobyciu dofinansowania. Zakup kompletnego zestawu fotowoltaicznego to sprytny sposób na wykonanie instalacji do produkcji energii odnawialnej w domu.

Dodaj komentarz