You are currently viewing Panele fotowoltaiczne wpływ zacienienia

Panele fotowoltaiczne wpływ zacienienia

Panele fotowoltaiczne wpływ zacienienia

Już podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę, by jej usytuowanie czy to na dachu czy na stelażu nie było powodem długotrwałego jej zacienienia w ciagu dnia. Zacienienie instalacji może być spowodownae przez różne czynniki takie, jak sąsiadujące budynki, otaczające miejsce instalacji drzewa, kominy, daszki, anteny i inne niepozorne wydawać by się mogło elementy rzucające cień na powierzchnie paneli.

Z przeprowadzonych obserwacji wynika, iż nawet niewielki cień padający na powierzchnię panelu może zmniejszyć jego wydajność nawet o 1/3. Spadek ten jest spowodowany tym, iż w obszarze zacienionym powstaje odwrócenie polaryzacji napięcia. To z kolei powoduje, iż zachowuje się ono jak opornik będący odbiornikiem energii, która idzie na straty. W wyniku powstałych strat następuje nagrzanie obszaru zacienionego. To z kolei może spowodować w skrajnych przypadkach uszkodzenie zacienionego ogniwa. Większość producentów wyposaża panele w diody bocznikujące (by-pass), które wyłączają zasłonięte ogniwa, by te nie zakłócały działania pozostałych.

Aby zapobiec tego typu zjawiskom lub zminimalizować ich powstawanie podczas projektowania instalcji fotowoltaicznej dokonuje się dokładnej analizy ewentualnych obiektów mogących rzucać cień na ogniwa projektowanej instalacji. W tym celu stosowane sa komputerowe metody analizy sytuacji nasłonecznienia instalacji w ciągu dnia w oparciu dane usytuowania geograficznego projektowanej instalacji i śledzenie trajektorii słońca. Dzięki takim działaniom można zminimalizować powstawanie zacienienia instalacji, co pozwoli na jej długotrwałą bezawaryjną pracę i jej optymalną wydajność.

Dodaj komentarz